Yabancı Uyruklu Kişilerin ve Şirketlerin Mersis İşlemleri

Merhaba,

Bu yazımda yurt dışı vatandaşlarının ve şirketlerinin Mersis işlemlerini nasıl gerçekleştireceğinizi anlatacağım. 

Öncelikle şirket kuruluş işlemlerinden başlayalım. Limited veya anonim şirket kurmak istiyorsunuz. Ve kurucu ortak yurt dışında faaliyet gösteren bir firma. Bu işlemi Mersis üzerinden yapabilmeniz için öncelikle dış tüzel ortağın Türkiye’den alınmış bir potansiyel vergi numarasına ihtiyaç var. Vergi dairesinden alınan potansiyel vergi numarası ile, firmanın tam unvanını, adresini ve uyruğunu bağlı bulunduğunuz ticaret sicil müdürlüğüne veya Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Mersis masasına bildirirseniz, dış tüzel ortak sisteme eklenir. Mersis’te başvuru oluştururken “Şirket Ortakları” bölümünden “Dış Tüzel Kişi Şirket Ortakları Ekle” bağlantısına tıklayarak; unvandan, vergi numarasından veya mersis numarasından firmayı arayıp, ortak olarak ekleyebilirsiniz.

Peki şahıslarda durum nasıl olacak?

Yabancı uyruklu kişiler için de prosedür hemen hemen aynı. Tek fark potansiyel vergi numarasının olmaması. Yabancı kişilerin pasaport nüshaları ile  sicil müdürlüğüne gidip, kişiyi Mersis’e ekletmeniz gerekiyor. Pasaport numarası, adresi, doğum tarihi, doğum yeri gibi bilgiler isteniyor. Sicil müdürlüğü yabancı kişiyi ekledikten sonra “Şirket Ortakları” bölümünden “Gerçek Kişi Şirket Ortakları Ekle” bağlantısına tıklayarak, “Uyruk” kısmını değiştirip, “Pasaport Numarası” ile sorgulama yaptığınızda kişinin bilgileri gelecektir ve ortak olarak ekleyebileceksiniz.

Yabancı ortakları olan şirketi kurdunuz, tescil işlemleri tamamlandı ve bir değişiklik başvurusunda bulunacaksınız. Peki o zaman nasıl olacak? 

Eğer firmada Mersis üzerinden değişiklik işlemi yapmanız gerekiyorsa şirket yetkililerinden birinin e-imza sahibi olması gerekiyor. Şirkette hiç Türk vatandaşı olmadığını, tüm yetkililerin yabancı uyruklu olduğunu varsayalım. Yabancı uyruklu kişiye e-imza alırken mutlaka “Pasaport Numarası” ile alınmalı. Aksi halde kişi Mersis’e kayıt olsa bile hiçbir işlem yapamaz. Mersis’e kayıt esnasında sistem sizden pasaport numarasını ister. Vergi kimlik numarası ile alınan elektronik imza ile Mersis’e kayıt olamazsınız. Türk vatandaşları Mersis’e kayıt olurken TC kimlik numarasını giriyor ve e-imza sertifikasında yer alan TC kimlik numarası ile eşleştiği için e-imza aktivasyonunda problem yaşamıyor. Aynı şekilde yabancı uyruklu kişiler için de eşleşmenin doğru yapılması gerekiyor. Yani siz e-imza sertifikasının içinde vergi kimlik numarasını yazdırırsanız, Mersis’e de pasaport numarası ile kayıt yaparsanız, e-imza aktivasyonu kısmında sorun yaşarsanız ve tescil başvurusunda bulunamazsınız.

Eğer kayıt aşamasında pasaport numarası ile kişiyi çağırdığınızda bilgileri gelmiyorsa ticaret sicil müdürlüğüne müracaat ederek kişiyi ekletebilirsiniz.

 

Her türlü soru, görüş ve önerilerinizi facebook sayfamızdan iletebilirsiniz: www.facebook.com/ada.danisma

Hazırlayan; Cüneyt ZENGİN – Mersis Danışmanı.

cuneyt@ada-danismanlik.com

 


One thought on “Yabancı Uyruklu Kişilerin ve Şirketlerin Mersis İşlemleri

 • Namiye Keskin

  Sayın yetkili,
  Biz Hollandada hollandanın en buyuk aydınlatma şirketi olarak birçok ülkeyle internet üzerinden aydınlatma satışı yapmaktayız ve kısa süre içerisinde türk müşterilerimize yönelik satış hizmetlerimiz başlayacaktır.Sitemizi başlatabilmek için anladığım kadarıyla önce mersis işlemi yaptırmamız gerekiyor sitenizden bazı bilgileri okudum ama bizim açımızdan tam olarak nasıl bir işlem olduğu hakkında bizi bilgilendirirmisiniz.(site sahibi tamamen hollandalıdır.)
  Teşekkürler.
  Namıye

  Türkiye sorumlusu.

  Reply

Speak Your Mind

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>