Tescil İşlemleri

Mersis üzerinden yapacağınız tüm değişiklik tescil başvurularında şirket yetkilisinin elektronik imza sahibi olması gerekiyor. Yani adres değişikliği, merkez nakli, hisse devri, sermaye değişikliği, yetkili ataması, yönetim kurulu değişikliği, amaç konu değişikliği, ünvan değişikliği, birleşme, bölünme, acentelik ilanı, acentelik iptali vb. işlemler için e-imza olmadan işlem yapılamıyor.

Burada önemli olan birkaç nokta var: Öncelikle e-imza kesinlikle şirketteki mevcut yetkilinin adına alınmalı. Mersis’e kayıt olurken de e-imza alınan kişinin adına kayıt yapılmalı. Kayıt yaptınız, elektronik imzanız da var. Peki işleminiz bitti mi? Hayır. Mersis’e giriş yaptıktan sonra “Kullanıcı E-İmza Aktivasyon” bağlantısına tıklayıp, e-imza ile kullanıcı adını birbirini tanımlı hale getirmeniz gerekiyor. Sonrasında Mersis İşlemler‘den, Değişiklik Tescil Başvurusu‘na tıklayarak işlem yapabiliyorsunuz.

Bu karışık süreçleri sizin adınıza kolaylaştırmak ve uygun fiyata e-imza almak için kampanyamızı inceleyebilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

ÖNEMLİ NOT: Son günlerde sitemizde yer alan ekran görüntülerini kaldırdığımız için tepki almaktayız. Bu görüntüleri izinsiz kullandığımız gerekçe gösterilerek, Mersis projesinin yazılımını yapan firma tarafından kaldırılması istenmiştir. İzin almak için ne yapmamız gerektiğini sorduğumuzda ise bir cevap alamadık. Anlayışınız için teşekkürler…

 

19 thoughts on “Tescil İşlemleri

 • Nedim Uz

  Mersis üzerinden hisse devri yapabilen var mı acaba. Şirketi kurarken işlemleri yapmaya mali müşavire izin ver, şirketle ilgili değişiklik için illa da şirket yetkilisinin e imzasını iste…. böyle saçmalık olur mu ?

  Reply
  • Mersis

   Maalesef sistemin işleyiş şekli böyle Nedim Bey. Şirket kuruluş işlemlerini istediğiniz kullanıcı adı ile e-imza olmadan yapabilirsiniz. Ancak mevcutta kurulu bir şirkette işlem yapmak isterseniz mutlaka şirket yetkilisinin e-imzası gerekli. Hisse devri işlemleriyle alakalı bir döküman hazırlayacağız müsait zamanda. Kısaca anlatayım size; öncelikle şirket yetkilisi adına e-imza alıyorsunuz. Sonra yetkili adına Mersis’e kayıt oluyorsunuz. Sonrasında e-imza aktivasyonu yapıyorsunuz. Daha sonra sırasıyla; Tescil İşlemleri –> Değişiklik Tescil Başvurusu –> Değişiklik Başlat –> Sermaye ve Paylar –> Hisse Devri Başlat –> Evet –> Eğer şirkete yeni ortak geliyorsa şirket ortakları bölümünden ortak ekleyip tekrar sermaye ve paylara gelip işleme devam etmeniz gerekiyor.
   Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın; http://www.facebook.com/ada.danisma

   Reply
 • esengül

  merhaba tek kişilik limited şirket ORTAĞI hisseleri tamamen başka tek ortağa devrediyor..e imza yeni ortak adına çıkarıldıktan sonramı mersiste değişiklik işlemini gerçekleştireceğiz.kısaca e-imza kimin adına çıkarılmalı eski ortak mı yeni ortak mı? acildir

  Reply
  • Mersis

   Merhaba Esengül Hanım,

   Eski ortak adına e-imza almanız gerekir. Yeni kişiye e-imza alırsanız işlem yapamazsınız.

   Saygılarımızla.

   Reply
 • MUSTAFA DURAN

  selamlar şirket adres değişikliği yapmak istiyorum mersis sistemine girdiğim zaman tescil bölümü açtığımda yetkili olduğunuz şirket bulunmamaktadır diyor ne yapmalıyım teşekkürler

  Reply
 • MEHMET KARAASLAN

  Merhaba, MERSİS sistemine kaydolmak istediğimde, mail adresi daha önce kullanılmış mesajı çıkıyor. Bu maili kullanan kullanıcı tesbit edilebilir mi? Teşekkürler.

  Reply
 • MEHMET

  Nasıl bir site nasıl bir devlet anlayışı ne programınız program ne sisteminiz bir sistem JAWA diğer programlarla uyumsuz yeniliği takip etmiyor. Sisteme bir haftadır giremiyoruz. Kritik hata oluştu. Program yapacaksanız adam gibi yapın. 444 84 82 Arıyorum. Telefonumun jarzı bitiyor ama görüşemiyorum en az 23 sıra veriyor. Allah nasıl bildi ise öyle yapsın.

  Reply
 • NAZİK

  mersis üzerinden sermaye arttırımı yapmak istiyoruz. e imza aldık sisteme girdik, fakat
  sermaye arttırım bilgilerini girdikten sonra en alltaki açıklama yani ödendiğine dair olan açıklama
  değişmeli mi yoksa standart olan geliyor o kalmalımı bilemedim. bununla ilgili bilgi verirseniz seviniriz.

  Reply
 • Ulaş

  Merhaba, imza sirkü uzatma işlemlerini mersis üzerinden nasıl gerçekleştirceğiz? Yardımcı olabilirseniz sevinirim,iyi günler

  Reply
 • ARİF GÖKDEMİR

  ŞAHIS FİRMAMIZIN SAHİBİNİN VEFATINDAN DOLAYI FİRMA VERASETEN OĞLUNA GEÇMİŞTİR TİCARET SİCİLİNDE VEFAT EDEN ŞAHSIN NUMARASI ÇIKMAKTA BU DURUMU NASIL DÜZELTEBİLİRİZ TEŞEKKÜR EDERİZ.

  Reply
 • MUSTAFA

  kurulan tek kişilik şiekete yeni ortak girişi ve müdür değişikliği mersisten yaptım fakat seçeneklerde kuruluş ve birleşme işlemim olmadığı halde ünlem işareti ile beni engelliyor o bölümü nasıl kapatırım. ne yapmalıyım.

  Reply
 • ferhat

  merhabalar ben soy isim değişikliği yapacağım nasıl yapabilirim gerçek kişi mersis üzerinden e imzamda var ama kabul etmiyor sisitem

  Reply

Speak Your Mind

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>