Mersis’te İşlem Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Mersis’te ilk defa işlem yapacak kişilerin kafalarındaki tüm sorulara cevap bulması açısından bu yazıyı yazma gereği hissettik.

1- Şirket kuruluşu yapacaksanız e-imza almanıza gerek yok. Anonim şirket, limited şirket, kooperatifler, şahıs işletmeleri, şube açılışları vb. için e-imza almadan Mersis’e kayıt yaparak işlem yapabilirsiniz. Mersis’e kayıt aşamaları için tıklayın.
2- Mevcut firmanız üzerinde değişiklik yapacaksanız e-imza satın almanız gerekiyor. Bütün tescil işlemleri için e-imza alınması şart. Türkiye’de e-imza satan firmaların listesi için tıklayın. 
3- E-imzayı kimin adına alıyorsanız, Mersis’e onun adına kullanıcı kaydı oluşturmanız gerekiyor. TC kimlik numaralarının uyuşması bu açıdan önemli. Kayıt aşamasında sorulan sorular için tıklayın.
4- E-imza aldıktan sonra bilgisayarınıza kurulumu yapmanız gerekiyor. Kurulum yapmadığınız sürece e-imza ile işlem yapamazsınız.
5- E-imza kurulumu tamamladıktan sonra Mersis’te e-imza aktivasyonu yapmanız gerekiyor. E-imza aktivasyonu için tıklayın.

Birkaç Püf Noktası

* Kurumsal e-imza almanız, sadece o firma üzerinde işlem yapabilmeniz anlamına gelir. Ancak kişisel e-imza satın alırsanız kişinin yetkili olduğu tüm firmalar üzerinde işlem yapabilirsiniz.

* Şirketteki bütün imza yetkililerin e-imza satın almasına gerek yok. Tek kişinin alacağı e-imza Mersis’te başvuru yapmak için yeterlidir.

* Yabancı kişiler adına e-imza satın alırken pasaport numaralarını bildirmeniz gerekir.

* Ticaret sicilde tescil edilmemiş bir yetkilinin adına e-imza satın alırsanız Mersis’te hiçbir işlem yapamazsanız. Mevcut yetkili adına e-imza almanız gerekiyor mutlaka.

* Vekalet verilen kişi adına e-imza almanız da bir işe yaramayacaktır.

* Mersis’e kayıt olup, e-imza aktivasyonu yapıldıktan sonra e-imzanın sürekli bilgisayarınızda takılı olmasına gerek yok. Kullanıcı adı ve şifresiyle de girip işlem yapabilirsiniz.

Aklınıza takılan tüm soruları Facebook sayfamızdan ya da aşağıda bulunan yorum gönder seçeneğinden sorabilirsiniz.

www.facebook.com/ada.danisma