E-İmza Aktivasyonu

Mersis’e kayıt olduktan sonra, tescil başvurusunda bulunabilmeniz için e-imza aktivasyonu yapmanız gerekiyor.

Bunun için öncelikle e-imzanın yazılımını yüklemeniz gerekiyor. E-imzayı satın aldığınız şirketin web adresinde bu yazılımı indirebilirsiniz.

E-imza yazılımını yükledikten sonra Java programının da bilgisayarda yüklenmiş olması gerekiyor. Dipnot:  Java sürümünün en az “6 update 20” olması gerekiyor.

Ayrıca bu işlemi en sağlıklı ve hızlı şekilde yapabilmeniz için Google Chrome veya Mozilla Firefox kullanmanızı öneririz.

KARŞILAŞILAN HATALAR VE ÇÖZÜMLER

* E-imza aktivasyonu yapılırken en fazla yapılan hatalardan birisi e-imza sahibi ile, Mersis’e kayıtlı kişinin aynı olmaması. 12345678901 TC kimlik numaralı kişi adına e-imza alındıysa, yine aynı TC kimlik numaralı kişi adına Mersis’e kayıt olmanız gerekiyor.

* JAVA HATASI

Java’nın son sürümünü yükleseniz bile e-imza aktivasyonu yaparken hata alıyorsanız Java’nın güvenlik ayarlarını değiştirmeniz gerekiyor. Bunun için izleyeceğiniz yol; Denetim Masası –> Java –> Security –> Edit Site List –> Add –> https://mersis.gumrukticaret.gov.tr –> Add –> Ok. İşlemleri yaptıktan sonra internet tarayıcınızı kapatıp tekrar açtığınızda problem çözülecektir.

* PKCS Wrapper11.dll KOPYALANAMADI HATASI

PKCS Wrapper11.dll dosyasını bilgisayarınızın özelliğine göre indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz;

Windows 32 Bit için tıklayınız.

Windows 64 Bit için tıklayınız.

Dosyayı indirdikten sonra Bilgisayar –> Yerel Disk C –> Windows –> System32 klasörüne kopyalayın. Koplama işlemi bittikten sonra internet tarayıcınızı kapatıp tekrar açtığınızda problem çözülecektir.

Konuyla alakalı videolu anlatımı en kısa sürede sizinle paylaşıyor olacağız. Gelişmelerden en hızlı şekilde haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilirsiniz.

Speak Your Mind

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>