Mersis Talep Numarası

Bu yazımızda, son zamanlarda insanların kafasını karıştıran “Mersis Talep Numarası” ve “Mersis Numarası” kavramlarına açıklık getirmek istiyorum.

Mersis numarasıyla alakalı bir yazıyı daha önce sizlerle paylaşmıştık. Sorgulamanın nasıl yapıldığını, ne olduğunu detaylı olarak anlattık. Mersis numarası, şu an ticaret sicile kayıtlı bütün firmalarda olan bir numara. Mersis’te kaydınız yoksa, hiç işlem yapmamışsanız olsanız bile bu numara mevcut. Nasıl sorgulama yapıldığıyla alakalı anlatıma buradan ulaşabilirsiniz.

Ancak “Mersis Talep Numarası” dediğimiz şey daha farklı. Örneğin, ana sözleşme hazırladınız ve notere gittiniz. Noter size bu şekilde ana sözleşmeyi onaylamayacağını söyler ve Mersis talep numarasını ister.

Peki “Mersis Talep Numarası” nasıl oluşturulur?

Mersis’ten yapacağınız her işlem için, sistem ayrı bir numara verir. Şirket kuruluş işlemlerinizi, değişiklik işlemlerinizi vs. Mersis üzerinden başvuru oluşturup, onaya gönderdikten sonra talep numarası sistem tarafından otomatik olarak üretilir. Bu numara ile notere gittiğinizde sorgulama yapılır ve noter tarafından başvurunuzun içeriği çıktı alınarak onaylanır. Eski usulde hazırlanan hiçbir ana sözleşme, noterler tarafından onaylanmaz.

Özet geçmek gerekirse, Mersis talep numarası; Mersis’te bir başvuru oluşturup onaya gönderdikten sonra çıkan numaradır. Her işlem için ayrı numara verilir. Mersis numarası ise, ticaret sicilde tescil edilmiş her firmada olan, içinde vergi numarasını barındıran bir numaradır. Noter sizden Mersis numarasını değil, Mersis talep numarasını ister.

 

Hazırlayan: Cüneyt ZENGİN – Mersis Danışmanı

cuneyt@ada-danismanlik.com