Şube Açılışı

Bu yazımızda Mersis’ten Şahıs İşletmesi Kuruluş işlemlerinin nasıl yapıldığını, nasıl talep numarası alındığını, ana sözleşmenin nasıl oluşturulduğunu anlatacağız.

Tüm bu süreçle uğraşmak istemezseniz ve işlemlerinizi kısa yoldan halletmek isterseniz, danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Fiyat teklifi almak için bilgi@mersisdestek.net mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Mersis’ten şahıs işletmesi kurabilmeniz için öncelikle mersis.gumrukticaret.gov.tr adresine girip, “Üye ol” bağlantısına tıklayarak kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt Aşamasında Sık Sorulan Sorular yazımızı okuduktan sonra Mersis’e Kayıt Olma Aşamalarını takip ederek kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Mersis’e giriş yaptıktan sonra, ekranda “Mersis” yazan bağlantıya tıklayarak, “Tescil Başvurusu”nu seçmeniz gerekiyor.

Açılan sayfada karşınıza 3 seçenek çıkacak. Burada “Yeni Şirket Kuruluş İşlemleri” bağlantısına tıklayın.

Şube Açılış 1

Açılan sayfada “Şube, Depo, İrtibat Bürosu Tescilleri” başlığı altında “Şube” bağlantısına tıklıyoruz.

Şube Açılış 2

 

Karşımıza çıkan sorgulama ekranında merkez firmayı bulmamız gerekiyor. Bu bölümde tüm alanları doldurarak sorgulama yapmanıza gerek yok. Merkezin bağlı bulunduğu ticaret sicil müdürlüğünü seçip unvan kısmına komple büyük harflerle unvanın iki üç kelimesini yazarak firmayı bulabilirsiniz. Arama yaptıktan sonra çıkan sonuçta “Şubenin Açılacağı Firmayı Seçiniz” bağlantısına tıklıyoruz.

Şube Açılış 3

 

Açılan sayfada şubeyi açacağımız il ve ilçeyi seçip, “Kuruluş Başlat” bağlantısına tıklıyoruz.

Şube Açılış 4

 

Şubenin sözleşmesini oluşturacağımız ekran açılmış oldu. Burada sol kısımda bulunan tüm ünlem işaretleri kalkana kadar giriş yapmamız gerekiyor, aksi halde başvuruyu onaya gönderemeyiz ve işlemimiz yarım kalır.

Şube Açılış 5

 

ŞUBE ÜNVANI

“Şube Ünvanı” başlığı altında “Yeni Şube Ünvanı Belirle” bağlantısına tıklıyoruz. Merkezin unvanı otomatik olarak geliyor. Şubenin adı ne olacak ise kutucuğa onu yazıyoruz ve “Ünvan Son Eki Seçiniz” yazan yerden “ŞUBESİ” seçimi yapıyoruz. Sonra sırasıyla “Unvan Sorgula”, “Rezerve Et” ve “Kapat” bağlantılarına tıklayarak işlemi sonuçlandırabilirsiniz. Şube Açılış 6

 

ADRES

Adres sekmesinde şubenin adresini ve iletişim bilgilerini yazmamız gerekiyor.

mersisadresAdres Bilgileri bölümünde bulunan “Gir/Düzelt” bağlantısına tıkladıktan sonra il ve ilçe seçimi yapmanız gerekiyor. Sonrasında da “Adres” kısmına adresinizi yazabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu; il ve ilçe seçimi yaptıktan sonra sistem adresinizin sonuna otomatik olarak ekleme yapacaktır. Siz adresi yazarken en sona il ve ilçe yazarsanız iki kez çıkacaktır ve hatalı olacaktır. Adresi yazdıktan sonra sol üstte bulunan “Kaydet/Kapat” bağlantısına tıklayın.

Adres bilgilerinizi yazdınız ancak ünlem işareti gitmedi. İletişim Bilgileri bölümünde bulunan Gir/Düzelt’e tıklayın. Açılan ekranda tek bir kutucuğu doldurmanız yeterli olacaktır. Dilerseniz hepsini de doldurabilirsiniz. Sözleşmenizde görünmeyecektir.

AMAÇ VE KONU

Sırada şubenin amaç ve konusu var. Limited veya anonim şirketler gibi uzun uzadıya amaç ve konu yazmaya gerek yok. “Amaç ve Konu Ekle/Güncelle” bağlantısına tıkladıktan sonra merkezin amaç ve konusunda yer alan işlerden birini yazabilirsiniz. Örneğin merkezin amaç ve konusunda her türlü idari danışmanlık faaliyetleri varsa ve siz şubede de bu işi yapacaksanız, yazabilirsiniz. Ancak merkezin amaç ve konusunda olmayan bir işi, şubede yapamazsınız. Buna dikkat edilmesi gerekiyor.

mersisamaçkonu

NACE KODLARI

“Gir/Düzelt” bağlantısına tıklayın. Açılan sayfada 2 kutu çıkacak. Bunlardan herhangi birini kullanarak sorgulama yapabilirsiniz. Tanımı kısmına bir iki kelime yazıp sorguladığınız zaman karşınıza çok fazla sonuç çıkacaktır, oradan seçim yapabilirsiniz.
Nace kodunu direkt rakamsal olarak girmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir husus var. Nace kodunu girerken iki rakam bir nokta şeklinde girmeniz gerekiyor. Noktasız yazarsanız, arattığınızda o kodu bulamayacaktır sistem.
Örneğin; 702202 yazıp “Ara” bağlantısına tıkladığımda hiçbir sonuç çıkmıyor. Ancak 70.22.02 olarak yazıp arattığımda istediğim nace koduna ulaşabiliyorum. Nace kodunuzu aratıp, ekle bağlantısına tıkladıktan sonra farklı bir nace kodu daha yazabilirsiniz. Ekleme işlemi bittikten sonra sol üstte “Kapat” bağlantısına tıklayın.

mersisnacekodu

SERMAYE VE PAYLAR

“Sermaye Girişi” bağlantısına tıkladıktan sonra karşımıza iki tane seçenek çıkacak. “Sermaye Merkezden Karşılanıyor” kutucuğunu işaretlerseniz rakamsal olarak sermaye girişi yazmanıza gerek yok. “Şube sermayesinin merkezden karşılanmasına” diye karar aldıysanız, bu kutucuğu işaretlemeniz gerekiyor.

Eğer merkezden karşılanmayacak ve ayrı bir sermayesi olacaksa rakamsal olarak “Toplam Sermaye” kısmına yazabilirsiniz.

Şube Açılış 7

YETKİLİLER

“Müdürler ve Yetkililer” yazan bağlantıya tıklayın. Açılan sayfada “Dışarıdan Temsilci Ekle” bağlantısına tıklayarak, müdürün kimlik numarasını ya da pasaport numarasını girerek sorgulama yapın. Yetki süresi, yetki şekli alanlarını girdikten sonra “Kaydet/Kapat” bağlantısına tıklayarak kişiyi ekleyin.

Şube Açılış 9

 

 

ONAYA GÖNDERME

Sözleşmemizi oluşturduk. Üst kısımda bulunan “Başvuru Hazırla” bağlantısına tıklayarak, açılan pencerede “Kararlar” kısmında ünlem işareti göreceksiniz. “Kararlar” bağlantısına tıkladıktan sonra “Karar Ekle” bağlantısına tıklayarak ilgili bölümleri doldurup “Kaydet/Kapat” diyerek, “Onaya Gönder” bağlantısına tıkladığınızda işleminiz sonuçlanmış olacak.

şahıs işletmesi 11

 

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz Facebook sayfamızdan iletebilirsiniz; www.facebook.com/ada.danisma

Hazırlayan; Cüneyt ZENGİN – Mersis Danışmanı

cuneyt@ada-danismanlik.com

One thought on “Şube Açılışı

  • vedat yaprak

    şube kuruluşunda  taahhütname sayfasının  şubenin adresi bölümünde şirketin merkezi İstanbul ili ataşehir ilçesi olmasına rağmen şubenin açılacağı ilçe olan beşiktaşı getiriyor.buraya başvurada bulunan müdahele edemiyor.

    Reply

Speak Your Mind

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>