Şahıs İşletmesi Kuruluşu

Bu yazımızda Mersis’ten Şahıs İşletmesi Kuruluş işlemlerinin nasıl yapıldığını, nasıl talep numarası alındığını, ana sözleşmenin nasıl oluşturulduğunu anlatacağız.

Tüm bu süreçle uğraşmak istemezseniz ve işlemlerinizi kısa yoldan halletmek isterseniz, danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Fiyat teklifi almak için bilgi@mersisdestek.net mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Mersis’ten şahıs işletmesi kurabilmeniz için öncelikle mersis.gumrukticaret.gov.tr adresine girip, “Üye ol” bağlantısına tıklayarak kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt Aşamasında Sık Sorulan Sorular yazımızı okuduktan sonra Mersis’e Kayıt Olma Aşamalarını takip ederek kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Mersis’e giriş yaptıktan sonra, ekranda “Mersis” yazan bağlantıya tıklayarak, “Tescil Başvurusu”nu seçmeniz gerekiyor.

Açılan sayfada karşınıza 3 seçenek çıkacak. Burada “Yeni Şirket Kuruluş İşlemleri” bağlantısına tıklayın.

şahıs

Açılan sayfada “Ticari İşletme” başlığı altında altı tane seçenek karşımıza çıkıyor. Biz burada “Gerçek Şahıs İşletmesi” bağlantısına tıklıyoruz.

şahıs işletmesi

 

Açılan ekranda şirketi kurmak istediğimiz il ve ilçeyi seçiyoruz. Ticaret Sicil Müdürlüğü otomatik olarak geliyor ve “Kuruluşu Başlat” bağlantısına tıklıyoruz.

şahıs işletmesi

Şahıs işletmesinin sözleşmesini oluşturmamız için gerekli ekrana ulaşmış olduk. Sol kısımda görünen ünlem işaretleri kalkmadan başvurumuzu onaya gönderemeyiz. Hepsine tek tek giriş yapmamız gerekiyor.

şahıs işletmesi 4

 

İŞLETME SAHİBİ

“İşletme Sahibi” bağlantısına tıkladıktan sonra “İşletme Sahibi Ekle” bağlantısına tıklıyoruz.

şahıs işletmesi 5

İşletme sahibi Türk vatandaşı ise TC kimlik numarası girdikten sonra “KPS’den Al” bağlantısına tıklayın, kişinin bilgileri otomatik olarak gelecektir. Sonrasında sol üst kısımda bulunan Kaydet/Kapat bağlantısına tıklayarak ekrandan çıkabilirsiniz.

Eğer kişi Türk vatandaşı değilse, ülkesini seçtikten sonra “Pasaport Numarası” ile bilgileri getirtebilirsiniz.

 

TİCARET UNVANI

Ticaret unvanı bağlantısına tıkladıktan sonra “Yeni Ticaret Ünvanı Belirle” bağlantısına tıklayarak, işletmenin unvanını belirlememiz gerekiyor.

şahıs işletmesi 6

Açılan ekranda kişinin adı ve soyadı otomatik olarak gelecektir. Eğer unvan eklemek istiyorsanız sağ kısımdaki kutucuğa unvanı yazabilirsiniz.

Unvanı yazdıktan sonra sırasıyla “Unvan Sorgula”, “Rezerve Et” ve “Kapat” bağlantılarına tıklayarak işlemi sonuçlandırabilirsiniz.

ADRES

Adres sekmesinde işletmenin adresini ve iletişim bilgilerini yazmamız gerekiyor.

şahıs işletmesi 7

Adres Bilgileri bölümünde bulunan “Gir/Düzelt” bağlantısına tıkladıktan sonra il ve ilçe seçimi yapmanız gerekiyor. Sonrasında da “Adres” kısmına adresinizi yazabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu; il ve ilçe seçimi yaptıktan sonra sistem adresinizin sonuna otomatik olarak ekleme yapacaktır. Siz adresi yazarken en sona il ve ilçe yazarsanız iki kez çıkacaktır ve hatalı olacaktır. Adresi yazdıktan sonra sol üstte bulunan “Kaydet/Kapat” bağlantısına tıklayın.
Adres bilgilerinizi yazdınız ancak ünlem işareti gitmedi. İletişim Bilgileri bölümünde bulunan Gir/Düzelt’e tıklayın. Açılan ekranda tek bir kutucuğu doldurmanız yeterli olacaktır. Dilerseniz hepsini de doldurabilirsiniz. Sözleşmenizde görünmeyecektir.

AMAÇ VE KONU

Sırada işletmenin amaç ve konusu var. Şahıs işletmelerinde Limited veya anonim şirketler gibi uzun uzadıya amaç ve konu yazmaya gerek yok. “Amaç ve Konu Ekle/Güncelle” bağlantısına tıkladıktan sonra nace kodu tanımını bu alana yazmanız yeterli olacaktır. Dilerseniz Amaç ve Konu ekranından önce “Nace Kodları” sekmesinden nace kodunu ekleyip, buraya kopyala/yapıştır yapabilirsiniz.

şahıs işletmesi 8

 

NACE KODLARI

“Gir/Düzelt” bağlantısına tıklayın. Açılan sayfada 2 kutu çıkacak. Bunlardan herhangi birini kullanarak sorgulama yapabilirsiniz. Tanımı kısmına bir iki kelime yazıp sorguladığınız zaman karşınıza çok fazla sonuç çıkacaktır, oradan seçim yapabilirsiniz.
Nace kodunu direkt rakamsal olarak girmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir husus var. Nace kodunu girerken iki rakam bir nokta şeklinde girmeniz gerekiyor. Noktasız yazarsanız, arattığınızda o kodu bulamayacaktır sistem.
Örneğin; 702202 yazıp “Ara” bağlantısına tıkladığımda hiçbir sonuç çıkmıyor. Ancak 70.22.02 olarak yazıp arattığımda istediğim nace koduna ulaşabiliyorum. Nace kodunuzu aratıp, ekle bağlantısına tıkladıktan sonra farklı bir nace kodu daha yazabilirsiniz. Ekleme işlemi bittikten sonra sol üstte “Kapat” bağlantısına tıklayın.

şahıs işletmesi 9

 

SERMAYE VE PAYLAR

Bu ekran oldukça basit. “Sermaye Girişi” bağlantısına tıklıyoruz ve sermayeyi yazıyoruz. Sonrasında sol üstte bulunan “Kaydet/Kapat” bağlantısına tıklıyoruz.

şahıs işletmesi 10

 

YETKİLİLER

Bu ekranda işletme sahibi otomatik olarak gelecektir. Herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok.

 

ONAYA GÖNDERME

Sözleşmemiz oluşmuş oldu. Üst kısımda bulunan “Başvuru Hazırla” bağlantısına tıklayarak, açılan pencerede “Onaya Gönder” dediğinizde, başvurunuz ticaret sicil müdürlüğünün ekranına düşmüş oluyor.

şahıs işletmesi 11

 

 

Her türlü soru, görüş ve önerilerinizi Facebook sayfamızdan iletebilirsiniz; www.facebook.com/ada.danisma

Hazırlayan: Cüneyt Zengin – Mersis Danışmanı

One thought on “Şahıs İşletmesi Kuruluşu

Speak Your Mind

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>