Mersis’e Kayıt Aşamasında Sık Sorulan Sorular

1) Tescil başvurusu için E-İmza satın almam şart mı?

Eğer Kuruluş işlemi yapmayacaksanız, mevcut firmanız üzerinde değişiklik yapacaksanız (hisse devri, adres değişikliği, yetkili ataması, tasfiye, merkez nakli vb.) e-imza almadan işlem yapamazsınız.

2) E-İmza’yı nereden satın alacağım?

Türkiye’de yetkili 5 kurum var. Bunlardan ikisi sadece devlet kurumlarına satış yapıyor. Kalan üç firma ise herkese satış yapıyor. Firmaların web adreslerine giriş yaparak yıllık e-imza fiyatlarını öğrenebilir, size en yakın satış ofisinin bilgisine ulaşabilirsiniz.

www.turktrust.com.tr – www.e-guven.com – www.e-tugra.com.tr – www.e-imzatr.com

3) E-İmza’yı kimler almalı?

Firmada imza yetkisi olan kişinin e-imza müracaatı yapması gerekiyor. Eğer imza sirkülerinde ismi geçmeyen kişi (vekalet verilmiş olsa bile) e-imza alırsa, tescil başvurusunda bulunamaz.

4) Mersis üzerinden vekalet nasıl vereceğiz?

Şu an için Mersis üzerinden vekalet verme şansınız yok maalesef. Vekalet verme bölümü var ancak sürekli hata veriyor ve çalışmıyor.

5) İmza sirkülerinde tüm yetkililer müştereken temsile yetkili. 2 kişiye mi e-imza almamız gerekiyor?

Hayır böyle bir zorunluluk yok. İmza sirkülerinde adı geçen tek kişinin e-imza satın alması tescil başvurusunda bulunmak için yeterli.

6) E-İmzayı firma adına mı alacağız, şahıs adına mı?

Eğer firmanızın yetkilisi, aynı zamanda başka firmalarda da yetkiliyse şahıs için e-imza almanız daha mantıklı. Tek e-imzayla yetkili olduğu bütün firmalarda işlem yapabilir. Ancak firma adına (kurumsal e-imza) satın alırsanız, sadece o firmada işlem yapabilirsiniz.

7) E-İmza aldıktan sonra Mersis’e kayıt yaptırmamız şart mı? E-İmza ile giriş yapamaz mıyız?

Mersis’e kayıt yaptırmanız gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gereken husus; e-imzayı kim aldıysa Mersis’e onun kayıt yaptırması gerekiyor. Yani Ahmet’in adına e-imza alıp, Mehmet’in kimlik numarasıyla Mersis’e kayıt yaptırırsanız e-imza aktivasyonu yapamazsınız. E-imza aktivasyonu olmadığı sürece de tescil başvurusunda bulunamazsınız.

8) E-imza aktivasyonu yaptım. Her işlemde e-imzanın da bilgisayarımda takılı olması gerekiyor mu?

Hayır gerekmiyor. E-imza aktivasyonu yaptıktan sonra kullanıcı adı ve şifrenizi girerek tescil başvurusunda bulunabiliyorsunuz.