Mersis E-İmza Aktivasyonu

Mersis’e kayıt olduktan sonra, tescil başvurusunda bulunabilmeniz için e-imza aktivasyonu yapmanız gerekiyor.

Bunun için öncelikle e-imzanın yazılımını yüklemeniz gerekiyor. E-imzayı satın aldığınız şirketin web adresinde bu yazılımı indirebilirsiniz.

E-imza yazılımını yükledikten sonra Java programının da bilgisayarda yüklenmiş olması gerekiyor. Dipnot:  Java sürümünün en az “6 update 20” olması gerekiyor.

Ayrıca bu işlemi en sağlıklı ve hızlı şekilde yapabilmeniz için Google Chrome veya Mozilla Firefox kullanmanızı öneririz.

KARŞILAŞILAN HATALAR VE ÇÖZÜMLER

* E-imza aktivasyonu yapılırken en fazla yapılan hatalardan birisi e-imza sahibi ile, Mersis’e kayıtlı kişinin aynı olmaması. 12345678901 TC kimlik numaralı kişi adına e-imza alındıysa, yine aynı TC kimlik numaralı kişi adına Mersis’e kayıt olmanız gerekiyor.

* JAVA HATASI

Java’nın son sürümünü yükleseniz bile e-imza aktivasyonu yaparken hata alıyorsanız Java’nın güvenlik ayarlarını değiştirmeniz gerekiyor. Bunun için izleyeceğiniz yol; Denetim Masası –> Java –> Security –> Edit Site List –> Add –> https://mersis.gumrukticaret.gov.tr –> Add –> Ok. İşlemleri yaptıktan sonra internet tarayıcınızı kapatıp tekrar açtığınızda problem çözülecektir.

* PKCS Wrapper11.dll KOPYALANAMADI HATASI

PKCS Wrapper11.dll dosyasını bilgisayarınızın özelliğine göre indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz;

Windows 32 Bit için tıklayınız.

Windows 64 Bit için tıklayınız.

Dosyayı indirdikten sonra Bilgisayar –> Yerel Disk C –> Windows –> System32 klasörüne kopyalayın. Koplama işlemi bittikten sonra internet tarayıcınızı kapatıp tekrar açtığınızda problem çözülecektir.

Konuyla alakalı videolu anlatımı en kısa sürede sizinle paylaşıyor olacağız. Gelişmelerden en hızlı şekilde haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilirsiniz.


55 thoughts on “Mersis E-İmza Aktivasyonu

 • semih

  Pin no soruyor ve

  “Lütfen bilgisayarınıza e-imza sürücüsünü kurun”  Diyor.

  Ne yapmam lazım.Javanın en son versiyonu kurdum olmadı 6 kurdum olmadı .

  Cağrı merkeziniz hep meşgul.

  size nasıl ulaşabiliriz ?

  Reply
  • Mersis Danışmanı

   Merhaba Semih Bey,

   Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bizim bir çağrı merkezimiz yok. Kamuya ait bir kurum da değiliz. Özel sektörde faaliyet gösteriyoruz. Muhtemelen Mersis’in çağrı merkezini arıyorsunuz (444 84 82)

   E-imzanızı satın aldığınız firmanın web sitesinde e-imzanıza ait sürücüyü yüklemeniz gerekiyor. Yüklemeyi yaptıktan sonra Google Chorme ve Java’nın da son sürümü yükleyin. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra aktivasyon işlemini yine de yapamazsanız ekran görüntüsünü gönderin, yardımcı olalım.

    

   Saygılarımızla.

   Reply
 • ibrahim eldem

  Sayın İlgili,

  E-imzam ile e-devlet’e sorunsuz girebiliyorum. Ancak, MERSİS’e girmek istediğimde aşağıdaki hata mesajı veriyor ve java yüklemiyor. Ekran görüntüsünü göndermek isterim ancak nasıl göndereceğimi bilemedim.

  Java Plug-in 10.51.2.13
  Using JRE version 1.7.0_51-b13 Java HotSpot(TM) Client VM
  User home directory = C:\Users\HP
  —————————————————-
  c: clear console window
  f: finalize objects on finalization queue
  g: garbage collect
  h: display this help message
  l: dump classloader list
  m: print memory usage
  o: trigger logging
  q: hide console
  r: reload policy configuration
  s: dump system and deployment properties
  t: dump thread list
  v: dump thread stack
  x: clear classloader cache
  0-5: set trace level to
  —————————————————-

  Reply
  • inna

   JAVA HATASININ ÇÖZÜMÜ ;

   Öncelikle java güncellemenizi yapın sonra bilgisayardan Başlat-Denetim masası-Programlar-java açıyoruz-Güvenlik (security) secip güvenlik seviyesini en aza düşürüyoruz ( medium) enaltta bulunan apply tıklayıp kapatıp mersis e tekrardan giriyoruz sorun çözülüyor mersise girdiğinizde javayı yeniden kurayımmı diye pencerede çıkabilir yine evet demeniz yeterli olucaktır

   Reply
   • Abdulbari

    Sayın inna;

    bilgisayardan Başlat-Denetim masası-Programlar-java açıyoruz-Güvenlik (security) secip güvenlik seviyesini en aza düşürüyoruz ( medium ben böyle bir seçenek görmedim yardımcı olurmusunuz lütfen hata bende devam ediyor.

    Reply
    • E-imza

     Güvenlik seviyesinde “medium” seçeneğini göremioyorsanız 7 update 10 veya daha düşün bir java versiyonu kullanıyorsunuz demektir. Farklı bir tarayıcı ile Mersis’te işlem yapmayı deneyebilir , mevcut javaları kaldırıp tekrar yükleyebilirsiniz.

     Reply
 • semih

  E-İmza şifrenizi girdikten sonra “İmzala” bağlantısına tıklayın. Biraz bekledikten sonra “İmzalama İşlemi Başarıyla Tamamlanmıştır” diyor ve tekrar e-imza sayfası geliyor şifreyi giriyorum yine istiyor nasıl gecebilirim.

  4 farklı bilgisayarda denedim.

  Reply
  • E-imza

   Bu mersis sitesinin hatasıdır. Aktivasyon yapılmıştır anlamına gelmektedir. Sisteme e-imza ile girişi deneyebilirsiniz.

   Reply
 • KENAN

  merhabalar 2 gündür kayıt olmaya calışıyorum bilgileri doldurup kaydet tıkladığımda bekletiyor hiçbir işlem yapmıyor ne yapmam gerekiyor

  Reply
 • KENAN

  merhabalar 2 gündür kayıt olmaya calışıyorum bilgileri doldurup kaydet tıkladığımda bekletiyor hiçbir işlem yapmıyor ne yapmam gerekiyor

  Reply
 • KENAN

  merhabalar 2 gündür kayıt olmaya calışıyorum bilgileri doldurup kaydet tıkladığımda bekletiyor hiçbir işlem yapmıyor ne yapmam gerekiyor

  Reply
 • KENAN

  merhabalar 2 gündür kayıt olmaya calışıyorum bilgileri doldurup kaydet tıkladığımda bekletiyor hiçbir işlem yapmıyor ne yapmam gerekiyor

  Reply
 • cevdet

  java hatası veriyor sürekli 64 ve 32 bit olan bilgisayarlarla sürekli heryerde aynı hatayı veriyor 10 farklı pc de bile.tez zamanda bunun düzeltilmesi gerekiyor.java tabanını kullanıyorsunuz ama çoğu bilgisyardan erişim sağlanamıyor.bilginize…

  Reply
 • zeki

  e-imza aktivasyonunda son aşamaya kadar geldim. ancak OK yerine “Lütfen kullanıcı kayıt sırasında kullandığınız TC Kimik Numarası ile eşleşen bir e-imza kullanınız !” şeklinde hata uyarısı çıkmaktadır. Kontrol ettiğimizde de TC kimlik nosunun doğru olduğunu görüyorum.Hata nedeni ne olabilir?

  Reply
  • Hüseyin

   Zeki Bey problemi çözebildiniz mi acaba? Ben de aynı hatayla karşılaşıyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

   Reply
 • nurcan

  hay sizin e imzanızada mersis inizede topunun canı cehenneme!! hata mesajları TÜRKÇE olsa belki sorunu çözücem, madem bi zıkkım yapıyorsunuz kendi dilimizde yapın dicem ama kesin onuda dışarıya yaptırmışsınızdır. neymiş e imza al parayı gönder flaşı gerisini sallama ne güzel yaa…

  Reply
 • Ayça

  Merhabalar mersis sisteminde imzalama işlemi başarıyla gerçekleşti yazısından sonra mersis ana sayfasında ”Kritik bir hatayla karşılaşıldı” ibaresi karşıma çıkıyor.Bu sistemle ilgili bir problem mi acaba?

  Reply
 • doku

  imzalama işlemi başarıyla gerçekleşti yazısından sonra mersis ana sayfasında ”Kritik bir hatayla karşılaşıldı” yazıyor sorun nedir ? tşk

  Reply
  • Mersis

   Merhaba,

   Muhtemelen Mersis’e kayıt olmadan e-imzalı giriş seçeneğine tıklayarak giriş yapmaya çalıştığınız için hata alıyorsunuz. E-imzayı kimin adına aldıysanız, o kişi adına kayıt olduktan sonra aktivasyon işlemlerini tamamlayıp e-imzalı giriş seçeneğini kullanabilirsiniz.

   Reply
 • Caner Ögatlar

  Mersis e kayıt oluşturdum. Mail e gelen aktivasyon linkine de tıkladım. Ancak giriş ekranında kullanıcı adı şifre ve güvenlik kodunu girip giriş e tıkladığımda hiç bir hareket olmuyor. Başka kullanıcı adı ve şifreyle girebiliyorum ancak bu yeni aldığım kayıt ile giremiyorum. Bir bilginiz var mı ?

  Reply
 • faruk

  javanın resmi web sayfasında java 8 ve sonrasında medium güvenlik ayarının kaldırıldığı yazıyor. sizde son sürüm yükleyin diyorsunuz. ne yapacağız.  bu nasıl çelişkidir.

  Reply
  • Mersis

   Merhaba Faruk Bey,

   Denetim masasında Java’ya tıkladıktan sonra “Security” bölümüne tıklayın, “Edit Site List” bağlantısına tıklayarak “Add” bölümüne tıklayın. http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/'yi oraya kopyalayarak tekrar “add” bölümüne tıklayın. Yaptığınız işlemleri “ok”a tıklayarak kaydedin. Sorun giderilmiş olacaktır.

   Saygılarımızla.

   Reply
 • Büşra

  Mersise e imza ile giriş yapmaya çalışıyorum imzala kısmında şifreyi girip onaylıyorum ve bir süre sonra ‘İMZALAMA İŞLEMİ TAMAMLANAMADI!’ yazısı çıkıyor. Javanın sürümünü güncelledim olmadı. E-imza sağlayıcının verdiği kurulum cd sinde ki javayı kurdum yine olmadı. 3 farklı tarayıcıdan denedim aynı uyarıyı veriyor.

  Reply
  • Mersis

   Büşra Hanım merhaba,

   Aktivasyon sayfasında birkaç gündür sıkıntı vardı. Dün düzeldi. Tekrar denerseniz problem yaşamazsınız.

   Saygılarımızla.

   Reply
 • Ercument

  Mersis sayfasına girip defalarca mersisten önerilen JAVA versiyonlarını yüklememe ragmen devamlı  E-İmzanızı bilgisayarınıza kurunuz yazıyor. 3 defa farklı PC’lere kurmama ragmen devamlı aynı ikaz/hata  mesajı alıyorum…  Java versiyonları 6,32 / 7,21 / 6,45 / 7,55  önerilen versiyonlar. LUTFEN YARDIM : 3 gundur devam eden sorun…

   

  Reply
 • Ramazan

  Mersisteki üye kaydımı silmiştim. Başka bir emaille kayıt olayım diye. Ancak yeni üye olamıyorum. Aşağıdaki uyarıyı veriyor. “Bu TC Kimlik Numarası ile daha önce doğrulama yapılmış. Bu TC Kimlik numaralı e-imza veya kullanıcı ile sisteme giriş yapabilirsiniz. !” e imza ile giriyorum ancak bu seferde üye kayıt sayfasına atıyor. Kabul etmiyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  Reply
  • Mersis

   Ramazan Bey,

   Maalesef üye 1 kez üye olduktan sonra o üyeliği silmek mümkün değil. Üye olduğunuz mail adresi ve şifresiyle sisteme giriş yapmanız gerekiyor.

   Reply
 • Canan

  Merhaba ACİL DURUM

  Java versiyonlarını kurdum sisteme girdim aktivasyondan şifreyi girip imzaladım…tescil işlemi için karşıma tekrar şifre çıktı…şifreyi tekrar girdim imzaladım sonra ekran kayboluyor ilerleyemiyorum…her şey başa dönüyor…sıkıntı neden kaynaklanıyor olabilir…sistemde ilerleyemiyorum..en kısa zamanda cevabınızı bekliyorum. Teşekkürler

  Reply
 • oznur

  Kullanıcı  e-imza aktivasyonu esnasında “Lütfen kullanıcı kayıt sırasında kullandığınız TC Kimik Numarası ile eşleşen bir e-imza kullanınız !” şeklinde hata uyarısı çıkmaktadır. Kontrol ettiğimizde de TC kimlik nosunun doğru olduğunu görüyorum.Bu problemi nasıl çözümleyebilirim.

  Reply
 • Numan AKÇAKOYUN

  Merhaba

  Mersis sistemine yeni üye ol butonuyla üye oldum fakat aktivasyon maili gelmedi. Belki üyelik işlemi esnasında hata yapmış olabilirim diye tekrar üye olmaya çalıştım fakat bu kullanıcı zaten mevcut hatası alıyorum. Aktivasyon maili gelmediğini mersis çağrı merkezine bildirdim onlarda işleminiz sırada bekliyor diyorlar ve cevap alamıyorum. Aktivasyon mailini yeniden alma şansım var mıdır.?

  Reply
  • KADİR

   Elektronik imzanız ile doğrulanmuş bir kullanıcı kaydı bulunamadı. Lütfen önce kayıt olunuz !
   UYARISI ÇIKIYOR ZATEN KAYDIM VARKİ SİSTEME GİRİŞ YAPABİLDİM AMA YİNE BÖYLE BİR UYARI ÇIKIYOR

   Reply
 • İlknur

  Kullanıcı e-imza aktivasyonu esnasında “Lütfen kullanıcı kayıt sırasında kullandığınız TC Kimik Numarası ile eşleşen bir e-imza kullanınız !” şeklinde hata uyarısı çıkmaktadır. Kontrol ettiğimizde de TC kimlik nosunun doğru olduğunu görüyorum.Mersis’e E-imza alan kişinin adıyla kayıt olduk .. Sorun ne çözemedim….?

  Reply
 • Ahmet Okumuş

  E imza ile şahsın pasaport numarası tutmuyordu Ankara Ticaret Odasından düzelttirdik.
  Daha sonra E imza yı aktivasyonda yaptırdım.Ancak e imza ile giriş yaparken E imza başarılı dedikten sonra tekrar giriş sayfasına atıyor.
  Defalarca 444 84 82 yi aradım pek çok kere arıza kayıt yeniledim.Mozilla ve 7 21 kullanmam istendi o da tamam.Ancak hala e imza ile giriş deyip şifreyi girince başarılı olmasına rağmen ana giriş sayfasına atıyor.
  444 84 82 ye kayıt açmaktan başka yol yok ve işim haftalardır çözülmüyor.BU zamanda java 7 21 kullanın demek nasıl bir bilgi işlem anlayışıdır.Bilgisayarımdan javanın son sürümünü kaldırınca pek çok programım çalışmaz oldu.Güncellemeyi yapması gereken siz misiniz yoksa geriye dönük versiyonu yüklemesi gereken ben miyim?
  Allah aşkına artık arıza kaydımı cevap verin işi yapın çalışsın şu sistem.

  Reply
 • musatuna61@hotmail.com

  UYARI
  Sisteme giriş yapmış olduğunuz kullanıcı ile işlem yapabilmek için e-imza ile doğrulanmış olması gereklidir. Lütfen önce kullanıcınızı kayıt sırasında kullandığınız T.C. Kimlik Numarası ile eşleşen bir e-imza ile doğrulayınız !

  diye uyarı veriyor ne yapmama lazım

  Reply
 • ismail

  Merhaba, mersis de e-imza ile aktivasyon işlemi yaptıktan sonra, tescil işlemine girildiği zaman tekrar aşağıdaki hatayı veriyor. Sorun nereden kaynaklanıyor acaba.

  UYARI
  Sisteme giriş yapmış olduğunuz kullanıcı ile işlem yapabilmek için e-imza ile doğrulanmış olması gereklidir. Lütfen önce kullanıcınızı kayıt sırasında kullandığınız T.C. Kimlik Numarası ile eşleşen bir e-imza ile doğrulayınız !

  Reply
 • EBRUUU

  E ŞİFREMİZİ ALDIK KURUMSAL OLARAK AMA GİRİŞ YAOAMIYORUM KURULUMLARI YAPTIK YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ

  Reply
 • baros

  Şİfremi unuttum. gelen mesajla yeni şifreyi bir türlü alamıyorum.
  Confirm Username: ??? buraya kullanıcı adımız olan mail adresimiz yazılmıyor mu?

  Reply
 • orhan

  E-imza aldım kurulumu firma tarafında yapıldı ancak “Lütfen bilgisayarınıza e-imza sürücüsünü kurun” şeklinde bir hata alıyorum sebep nedir acaba

  Reply
 • HASAN

  MERHABA,

  BİZ NEDEN E-İMZA ALDIK O HALDE BUNUNLA GİRİŞ YAPILMIYORSA TEKRAR KULLANICI ADI VE ŞİFRE SORUYOR
  MersisEImzaLogin

  Elektronik imzanız ile doğrulanmuş bir kullanıcı kaydı bulunamadı. Lütfen önce kayıt olunuz !

  Reply

Speak Your Mind

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>